Informacja dla osób, które otrzymały stypendium - Zmiana przepisów dotyczących opodatkowania stypendiów

Zmiana przepisów dotyczących opodatkowania stypendiów *[1]

Nastąpiła zmiana przepisów dotyczących opodatkowania stypendiów. Stypendia otrzymane na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucji rynku pracy otrzymane w okresie od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2019 r. zostały zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. To oznacza, że urząd skarbowy na wniosek podatnika (osoby która otrzymała takie stypendium) zwróci nadpłacony podatek.

 
Informacja dla osób, które otrzymały stypendium w 2016 r.

 
Jeżeli w 2016 r. osoba otrzymała stypendium finansowane ze środków Funduszu Pracy, to może wystąpić do właściwego miejscowo urzędu skarbowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w celu otrzymania zwrotu nadpłaconej kwoty.
Można  skorzystać z Wzoru wniosku do naczelnika urzędu skarbowego.
Razem z wnioskiem należy złożyć skorygowane zeznanie podatkowe, tzn. PIT złożony za 2016 r.
Trzeba pamiętać, aby w części A zeznania MIEJSCE I CEL SKŁADANIA ZEZNANIA w pozycji 10 zaznaczyć kwadrat nr 2 „korekta zeznania". Ponadto w części D zeznania DOCHODY / STRATY ZE ŹRÓDEŁ PRZYCHODÓW w kolumnie b „Przychód" nie wykazywać otrzymanego w 2016 r. stypendium, natomiast w kolumnie f „Zaliczka pobrana przez płatnika" w wierszu dotyczącym innych źródeł wskazać zaliczkę na podatek pobraną przez płatnika (urząd pracy). Jest to odpowiednio: poz. 89 w PIT-36 albo poz. 63 w PIT-37. Wysokość tej zaliczki jest wskazana w rocznej informacji PIT-11 wystawionej za 2016 r. w poz. 48.

Informacja dla osób, które otrzymały stypendium w 2017 r. 

Jeżeli w 2017 r. osoba otrzymała stypendium finansowane ze środków Funduszu Pracy, od którego pobrana została zaliczka na podatek dochodowy, to może wystąpić do właściwego miejscowo urzędu skarbowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w celu otrzymania zwrotu nadpłaconej kwoty.
Można skorzystać z Wzoru wniosku do naczelnika urzędu skarbowego.
Jeżeli osoba nie złoży takiego wniosku, to nadpłacony podatek odzyska rozliczając swój dochód w rocznym zeznaniu podatkowym składanym za 2017 r. na podstawie rocznej informacji PIT-11 wystawionej przez płatnika (urząd pracy). W takim przypadku pobraną przez płatnika i wykazaną w PIT-11 zaliczkę na podatek należy przenieść do zeznania podatkowego.
Nadpłatę przekazuje się na rachunek bankowy wskazany w zgłoszeniu aktualizacyjnym ZAP-3 albo na aktualny adres miejsca zamieszkania wskazany w zeznaniu (PIT). Aktualny adres miejsca zamieszkania można wskazać również w zgłoszeniu ZAP-3.
 
 
Wzór wniosku do naczelnika urzędu skarbowego
 
miejscowość, dnia ….….
imię i nazwisko
adres zamieszkania
identyfikator podatkowy NIP / numer PESEL - proszę wpisać identyfikator, jakim posługujesz się przy składaniu rocznego zeznania podatkowego.
tel.: - jeśli posiada
 
                                                                                  Naczelnik urzędu skarbowego
 
 
Wniosek o stwierdzenie nadpłaty
 
W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia
26 kwietnia 2017 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od stypendiów otrzymanych na podstawie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia
i instytucjach rynku pracy (Dz. U. poz. 864)
informuję, że w 2017 r. w okresie od............ do…….. otrzymałam/łem stypendium objęte tym rozporządzeniem w wysokości………… Mając powyższe na uwadze proszę o stwierdzenie nadpłaty w wysokości….... zł.
 
 
 
 
 
 
[1] Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 26 kwietnia 2017 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od stypendiów otrzymanych na podstawie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. poz. 864)

Informacje o publikacji dokumentu