Ogłoszenie naboru wniosków o środki z rezerwy KFS

Print Drukuj

Powiatowy Urząd Pracy w Staszowie (PUP) ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków
z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na kształcenie ustawiczne pracowników
i pracodawcy na następujących zasadach:

1. Kwota środków z rezerwy KFS, jaka może być rozdysponowana w ramach niniejszego naboru, wynosi 116 970,00 . Wszystkie zaplanowane we wniosku działania muszą rozpocząć się w 2025 r.
i wydatki przewidziane do dofinansowania z rezerwy KFS muszą być poniesione w 2025 roku.

2. Wnioski będą przyjmowane od dnia 14.07.2025 r. do dnia 18.07.2025 w godzinach od 07:00 pierwszego dnia naboru do 15:00 ostatniego dnia naboru.

Przez datę złożenia wniosku uznaje się datę jego wpływu do PUP w Staszowie. Wnioski, które wpłyną do urzędu w innym terminie nie będą podlegały rozpatrzeniu.

Wniosek wraz z załącznikami należy złożyć:

1) W formie papierowej – w sekretariacie PUP, pokój 18, ul. Szkolna 4, 28-200 Staszów,
w godzinach 07:00 – 15:00 lub

2) W formie elektronicznejza pośrednictwem Usług Elektronicznych PSZ www.praca.gov.pl (link do wniosku).

Dla wnioskodawcy wniosek jest dostępny po zalogowaniu i wyborze odpowiedniego kontekstu (osoba fizyczna / organizacja). Należy wybrać następującą ścieżkę:

Usługi elektroniczne > Wnioski o usługi i świadczenia z urzędu > Wnioski pozostałe > Wniosek
o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy (PSZ-KFS).

Wniosek złożony w formie elektronicznej, jak i załączniki powinny być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu
z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej.

3. Złożony wniosek powinien zawierać wszystkie załączniki wymagane zgodnie z §5 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018 r. poz. 117), tj.:

1) zaświadczenia lub oświadczenie o pomocy de minimis, w zakresie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej,

2) informacje określone w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej,

3) kopię (potwierdzoną za zgodność z oryginałem) dokumentu, potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności – w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG),

4) program kształcenia ustawicznego lub zakres egzaminu,

5) wzór dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących.

W przypadku złożenia przez Pracodawcę wniosku nie zawierającego wszystkich załączników wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia.

4. W ramach naborów Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2025 r. pracodawcy  mogą ubiegać się o sfinansowanie jednej formy kształcenia ustawicznego dla jednej osoby. Wyjątek od powyższej zasady stanowią przypadki, w których uzyskanie pełnych kwalifikacji/uprawnień do wykonywania określonych zadań/zawodu wymaga ukończenia pakietu szkoleń (np. kierowca samochodu ciężarowego).

5. Wniosek nie powinien obejmować kształcenia ustawicznego, którego rozpoczęcie miałoby nastąpić przed upływem 30 dni od upływu terminu składania wniosków.

6. Wnioski będą rozpatrywane zgodnie z obowiązującym  Regulaminem przyznawania środków na kształcenie ustawiczne pracowników oraz pracodawców z Krajowego Funduszu Szkoleniowego przez Powiatowy Urząd Pracy w Staszowie.

7. Priorytety wydatkowania środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego tzw. Pula Rady Rynku Pracy w 2025 r.:

1) Priorytet nr 10 Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 50 roku życia

W ramach niniejszego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować kształcenie ustawiczne osób wyłącznie
w wieku powyżej 50 roku życia (zarówno pracodawców jak i pracowników).

Decyduje wiek osoby, która skorzysta z wybranej formy kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie w PUP.

Temat szkolenia/kursu nie jest narzucony z góry. W uzasadnieniu należy wykazać potrzebę nabycia umiejętności.

2) Priorytet nr 11 Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności

Wnioskodawca składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności tj. przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności kandydata na szkolenie bądź oświadczenie o posiadaniu takiego orzeczenia.

Temat szkolenia/kursu nie jest narzucony z góry. W uzasadnieniu należy wykazać potrzebę nabycia umiejętności.

3) Priorytet nr 12 Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z niskim wykształceniem

Ze wsparcia w ramach tego priorytetu mogą skorzystać osoby, które nie mają świadectwa dojrzałości, w tym nie ukończyły szkoły na jakimkolwiek poziomie. Jedynym wymogiem jest aby wnioskodawca wskazał we wniosku, że pracownik kierowany na wnioskowaną formę kształcenia ustawicznego spełnia kryteria dostępu (np. oświadczenie). Obszar czy branża do której należy wnioskodawca a także temat szkolenia nie jest istotny.

4) Priorytet nr 13 Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w obszarach/branżach, które powiatowe urzędy pracy określą na podstawie wybranych przez siebie dokumentów strategicznych, analiz czy planów rozwoju jako istotne dla danego powiatu czy województwa

Przy zastosowaniu tego priorytetu Urząd będzie brał pod uwagę Strategię Rozwoju Powiatu Staszowskiego na lata 2016-2025 dostępnej pod adresem:  https://www.bip.staszowski.eu/attachments/article/4348/Strategia%20Rozwoju%20Powiatu%20Staszowskiego%20na%20lata%202016%20-%202025.pdf

Przy ocenie wniosków złożonych w ramach niniejszego priorytetu wspacie mogą otrzymać pracodawcy i pracownicy rozwijający umiejętności i kwalifikacje w zawodach bezpośrednio związanych z niżej wymienionymi obszarami lub branżami:

  • Budownicwo;
  • Działalność instytucji kultury;
  • Działalność rolnicza i agroturystyka;
  • Edukacja;
  • Ochrona środowiska;
  • Odnawialne źródła energii;
  • Opieka zdrowotna;
  • Pomoc społeczna.

Warunkiem dostępu do niniejszego priorytetu jest posiadanie jako przeważającego (według stanu na 1 stycznia 2025 roku) odpowiedniego kodu PKD  oraz zawarte we wniosku o dofinansowanie wiarygodne uzasadnienie konieczności nabycia nowych  umiejętności, w tym poprzez wykazanie bezpośredniego związku wskazanego kształcenia ustawicznego z daną branżą.

8. Przy rozpatrywaniu wniosku będą uwzględniane w szczególności:

1) zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;

2) zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;

3) koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS
w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;

4) posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;

5) w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;

6) plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;

7) możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów.

9. Na podstawie złożonych wniosków spełniających wymogi formalne oraz dokonanej oceny merytorycznej utworzona zostanie lista rankingowa wniosków uszeregowana w kolejności malejącej liczby uzyskanych punktów. W pierwszej kolejności realizowane będą wnioski z najwyższą punktacją do wyczerpania dostępnego limitu środków / kwoty ogłoszonej w naborze. W przypadku gdy dwa lub więcej wniosków uzyskają tą samą liczbę punktów o kolejności tych wniosków na liście rankingowej decyduje kolejność ich wpływu do PUP w Staszowie.

Dodatkowe informacje na temat Krajowego Funduszu Szkoleniowego można uzyskać
w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Staszowie pok. 21, tel. 15 864 38 85 wew. 121.

Załączniki

Informacje o publikacji dokumentu