- Kwota środków z rezerwy KFS, jaka może być rozdysponowana w ramach niniejszego naboru, wynosi 19 162,11 zł. Wszystkie zaplanowane we wniosku działania muszą rozpocząć się w 2024 r. i wydatki przewidziane do dofinansowania z rezerwy KFS muszą być poniesione w 2024 roku.
- Wnioski będą przyjmowane od dnia 12.11.2024 r. do dnia 13.11.2024 r. w godzinach od 07:00 pierwszego dnia naboru do 15:00 ostatniego dnia naboru.
- W formie papierowej – w sekretariacie PUP, pokój 18, ul. Szkolna 4, 28-200 Staszów, w godzinach 07:00 – 15:00.W przypadku wniosków nadesłanych pocztą lub przesyłką kurierską o złożeniu wniosku decyduje data wpływu wniosku do PUP Staszów
- Drogą elektroniczną – poprzez platformę ePUAP (Adres skrytki ePUAP: /PUPSTASZOW/domyslna) wniosek musi posiadać bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym.
3. W ramach naborów Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2024 r. pracodawcy mogą ubiegać się o sfinansowanie jednej formy kształcenia ustawicznego dla jednej osoby. Wyjątek od powyższej zasady stanowią przypadki, w których uzyskanie pełnych kwalifikacji/uprawnień do wykonywania określonych zadań/zawodu wymaga ukończenia pakietu szkoleń (np. kierowca samochodu ciężarowego).
4. Wnioski będą rozpatrywane zgodnie z obowiązującym Regulaminem przyznawania środków na kształcenie ustawiczne pracowników oraz pracodawców z Krajowego Funduszu Szkoleniowego przez Powiatowy Urząd Pracy w Staszowie.
5. Przy rozpatrywaniu wniosku będą uwzględniane w szczególności:
- zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów.
- Priorytety wydatkowania środków rezerwy KFS wynikające z decyzji Rady Rynku Pracy w 2024 r.:
B. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
C. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
D. Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
Uwaga:
Przy ocenie wniosków złożonych w ramach priorytetu D) PUP będzie brał pod uwagę cele operacyjne wskazane w Strategii Rozwoju Powiatu Staszowskiego na lata 2016-2025. Kluczowe branże wymagające szczególnego wsparcia wynikające z celów strategicznych w/w strategii to:
I: Wyzwalanie inicjatyw w zakresie przedsiębiorczości i rozwoju gospodarczego powiatu oraz przeciwdziałanie bezrobociu.
II: Rozbudowa infrastruktury drogowej, gospodarczej, technicznej i informatycznej.
III: Ochrona środowiska, racjonalne wykorzystanie zasobów przyrody, aktywizacja rolnictwa oraz rozwój obszarów wiejskich.
IV: Opieka zdrowotna, pomoc społeczna i psychologiczna, wsparcie osób z dysfunkcjami.
V: Rozwój nauki i oświaty, upowszechnianie sportu i zdrowego trybu życia. Troska o zachowanie dóbr kultury.
VI: Poprawa bezpieczeństwa obywateli, przeciwdziałanie zagrożeniom.
VII: Rozwój powiatu poprzez kontakty krajowe i zagraniczne. Promocja sztandarowych produktów turystycznych i dóbr kultury.
Warunkiem dostępu do priorytetu D jest zawarte we wniosku o dofinansowanie wiarygodne uzasadnienie konieczności nabycia/podniesienia kompetencji pracowników, w tym poprzez wykazanie bezpośredniego związku wskazanego kształcenia ustawicznego z daną branżą.
Wyjaśnienia do powyższych priorytetów znajdują się w załączniku objaśnienia do priorytetów.
- Złożony wniosek powinien zawierać wszystkie załączniki wymagane zgodnie z §5 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018 r. poz. 117), tj.:
- zaświadczenia lub oświadczenie o pomocy de minimis, w zakresie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej,
- informacje określone w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej,
- kopię (potwierdzoną za zgodność z oryginałem) dokumentu, potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności – w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG),
- program kształcenia ustawicznego lub zakres egzaminu,
- wzór dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących.
8. Na podstawie złożonych wniosków spełniających wymogi formalne oraz dokonanej oceny merytorycznej utworzona zostanie lista rankingowa wniosków uszeregowana w kolejności malejącej liczby uzyskanych punktów. W pierwszej kolejności realizowane będą wnioski z najwyższą punktacją do wyczerpania dostępnego limitu środków / kwoty ogłoszonej w naborze. W przypadku gdy dwa lub więcej wniosków uzyskają tą samą liczbę punktów o kolejności tych wniosków na liście rankingowej decyduje kolejność ich wpływu do PUP w Staszowie.
Dodatkowe informacje na temat Krajowego Funduszu Szkoleniowego można uzyskać w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Staszowie pok. 21, tel. 15 864 38 85 wew. 121.
Prosimy o dwustronny wydruk wniosku.